לייעוץ ראשוני ללא התחייבות:
077-9974772

האם 'מבט מפשיט' מהווה הטרדה מינית?

לא מעט פעמים, נשים מתלוננות על גבר שהביט בהן במבט חודרני בעבודה, באוטובוס או בקניון. האם מבט כזה נחשב הטרדה מינית? מהי בדיוק ההגדרה של הטרדה מינית? ומהו ההבדל בין הטרדה מינית למעשה מגונה? על כך במאמר שלפניכם.

ההגדרה של הטרדה מינית בחוק

החוק מונה כמה וכמה מקרים הנכללים תחת ההגדרה של 'הטרדה מינית':

• סחיטה באיומים, כאשר המעשה שהאדם נדרש לעשותו הוא בעל אופי מיני.

• מעשים מגונים.

• הצעות מיניות המופנות לאדם אשר הראה למטריד כי אינו מעונין בהצעותיו.

• התייחסויות המתמקדות במיניותו של אדם, כאשר אותו אדם הראה למטריד כי הוא אינו מעונין בהתייחסויותיו.

• התייחסות מבזה או משפילה המופנית לאדם ביחס למינו או למיניותו, לרבות נטייתו המינית.

• פרסום תצלום, סרט או הקלטה של אדם, המתמקד במיניותו, בנסיבות שבהן הפרסום עלול להשפיל את האדם או לבזותו, ולא ניתנה הסכמתו לפרסום.

מה ההבדל בין הטרדה מינית למעשה מגונה?

מעשה מגונה נחשב אף הוא הטרדה מינית, אך הוא בכל זאת מהווה קטגוריה בפני עצמו ונחשב לאיסור חמור יותר. העונש על מעשה מגונה הוא עד שבע שנים מאסר, בעוד העונש על התייחסויות או הצעות מיניות המהוות הטרדה מינית הוא עד שנתיים מאסר.

מהו מעשה מגונה? מעשה מגונה הוא מעשה הכולל מגע בגופו של המוטרד. אדם המתחכך בגופו של אדם אחר או נוגע בו בלא הסכמתו נחשב כמי שעשה בו מעשה מגונה. הטרדה מינית הכוללת מגע פוגעת בפרטיותו של המוטרד בצורה חמורה יותר ולכן העונש עליה חמור בהתאם.

ישנו עוד איסור המכונה 'מעשה מגונה בפומבי'. מעשה מגונה בפומבי אינו כולל מגע בגופו של המוטרד ועל כן הוא חמור פחות. אוננות או התערטלות בציבור נחשבת מעשה מגונה בפומבי, והעונש עליה הוא עד שנה מאסר.

הטרדה מינית כוללת קשת רחבה של מקרים במדרג חומרה שונה

כעיקרון, הדבר שהופך מעשה להטרדה מינית הוא מוטיב אי ההסכמה ואי הנוחות של המוטרד. ברגע שהמוטרד אומר או אפילו רומז למטריד כי הוא אינו מעוניין בחיזוריו או בהתייחסויותיו, מעשיו של המציע או המתייחס הופכים להטרדה.

עם זאת, דומה כי כמעט אין מונח בלתי מוגדר כמו המונח 'הטרדה מינית'. תחת מטריית ההטרדה המינית עשויים להצטופף מגוון רחב של מקרים – החל מחיזור אובססיבי וכלה במחמאות מיניות מוגזמות. הגבול בין פלירטוט וחיזור לבין הטרדה מינית אינו חד משמעי וקשה לתת עבורו הגדרה מדויקת.

לעניין זה נאה לצטט מפסק דין פלונית נ' אלמוני (עע 274/06):

"מבחינה משפטית אין הגדרה אחת אוניברסלית מקובלת ומוסכמת למונח 'הטרדה מינית'. יש מדינות בהן החקיקה כוללת הגדרה קצרה וצרה, ויש שבהן הגדרה רחבה.

בעיית ההטרדה המינית בישראל והאיסור הקבוע בחוק למניעת הטרדה מינית נדונו באופן נרחב ביותר בפסיקת בתי הדין לעבודה ובפסיקת בית המשפט העליון. בעניין זה כבר נקבע, כי בגדרו של המושג "הטרדה מינית" נכללים סוגים שונים של מעשים אסורים וקיימת קשת רחבה של מקרים במדרג חומרה שונה"

מבט חודרני חוזר ונשנה עשוי להיחשב הטרדה מינית

לא מעט נשים מספרות על גברים שנועצים בהן מבט חודרני, המכונה לעתים 'מבט מפשיט'. מבט כזה לכאורה יכול להתפרש – הן כהצעה מינית על ידי רמיזה של 'אני מעוניין בך', והן כהתייחסות מינית על ידי מבט ממוקד על איברים מסוימים. משום כך, אדם הנועץ מבט חוזר ונשנה על אשה שגילתה את דעתה שאינה מעוניינת בו, עשוי להיחשב כמטריד מינית.

כמובן שאין המדובר באדם המביט במקרה, לרגע קט, על גופה של אשה. אנו מדברים כאן על אדם שחרג בהרבה מגדר הבטה רגילה ונעץ מבטים ארוכים ורבי משמעות באשה. עם זאת, קו הגבול בין מבט סתמי לבין מבט מטריד אינו מוגדר וחד משמעי, ובית המשפט יצטרך לצלול אל פרטי המקרה הספציפי, לנתח את הסיטואציה ולהכריע האם התנהגותו של החשוד עברה את הגבול ומהווה הטרדה מינית.

עו"ד אמיר מורשתי – סנגור פלילי, בעל ניסיון רב בייצוג נחקרים, חשודים ונאשמים בפלילים, בין היתר: עבירות סמים,  אלימות, עבירות צווארון לבן, עבירות מס, מרמה, הונאה ועוד.

פנייה לייעוץ אישיכדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: לב.אין באמור בעמוד דלעיל ובכל עמוד אחר באתר זה העוסק בנושא של הטרדה מינית משום המלצה, חוות דעת עדכנית, חוות דעת משפטית, ייעוץ או עצה משפטית ובוודאי שהדברים שנכתבו באתר אינם תחליף לייעוץ משפטי. המסתמך על האמור באתר עושה זאת על אחריותו בלבד.

פנייה לייעוץ אישי עם עו"ד אמיר מורשתי

שם ושם משפחה *

מספר טלפון *

נושא הפנייה

כדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: בית.
פרטי יצירת קשר:

משרד עורכי דין – אמיר מורשתי
רחוב יגיע כפים 2,
בית פיילוט, קומה 2
תל אביב 677786

טלפון: 077-9974772


לייעוץ ראשוני ללא התחייבות:
077-9974772


מידע חשוב נוסף