לייעוץ ראשוני ללא התחייבות:
077-9974772

הוטרדת מינית – האם את/ה זקוק/ה לטיפול?

הטרדה מינית

הטרדה מינית, פוגעת במרקם ובסדר הציבורי הנהוג והראוי, מדובר בעבירה שמבזה את כבוד האדם, גוף האדם, ואת חירותו.

בכלל, לכל עבירת מין חומרה משלה, וככל שהעבירה קשה יותר הרי שהנזק הנפשי יהיה קשה יותר, אך אין לגרוע ואין להתעלם מהפגיעה הנפשית הגדולה שיכולה להיגרם לנפגע, גם אם מדובר בעבירת מין קלה יחסית.

כמו כן, חשוב להדגיש שהנזק והפגיעה האישית והנפשית הנגרמת כתוצאה מעבירת מין, אינה נחלתם של נשים בלבד ולא של גברים בלבד, אלא היא משותפת לשני המינים.

מכאן, נשאלת השאלה, האם מי שחווה בפרט, הטרדה מינית, זקוק לטיפול?

אומנם, עבירה של הטרדה מינית יכולה להסתכם גם באמירות ולא מעבר, אך לא בכדי המחוקק אסר על אותן אמירות והתנהגויות. מנגד, מדובר בעבירת מין, הפוגעת כאמור בכבוד ובאוטונומיה של האדם.

לכן, הטרדה מינית לא נופלת מכל עבירת מין, ויש בה פוטנציאל גדול לפגיעה נפשית במי שחווה או חוותה אותה.

מהי עבירה של הטרדה מינית?

החוק למניעת הטרדה מינית, התשנ"ח- 1998 קובע כי הטרדה מינית היא כל אחת מההתנהגויות הבאות :

• סחיטה באיומים, שיש בה אופי מיני או כאשר הנסחט מתבקש לבצע מעשה בעל אופי מיני, מוגדרת בתור הטרדה מינית.

• עבירת המעשה המגונה, שאסורה מכוח חוק העונשין, התשל"ז- 1977, מוגדרת גם בתור הטרדה מינית. מעשה מגונה הוא מעשה שנעשה לשם גירוי או ביזוי או השפלה מינית.

• מי שמציע לאדם אחר הצעות בעלות אופי מיני, מספר פעמים, והאדם שאליו ניתנות ההצעות לא מעוניין בהן ואף מבהיר זאת, הרי שזו הטרדה מינית.

• התבטאות בעלת אופי מיני, החוזרת ונשנית כלפי אדם אחר, המסרב להתבטאות, מוגדרת גם כהטרדה מינית. כמו כן, התייחסות מבזה או משפילה, ביחס לאדם אחר, מיניותו או נטייתו המינית, מוגדרת אף היא כהטרדה מינית.

• פרסום של סרט או תמונה, שיש בהן אופי מיני, של אדם אחר ללא הסכמתו, מהווה הטרדה מינית אסורה.

• החוק קובע כי התייחסות בעלת אופי מיני, או הצעות כגון אלו, הנעשות במסגרת יחסי כפיפות, אינן דורשות סירוב, להבדיל מהסיטואציות המתוארות לעיל. זאת בשל נקודת ההנחה שבנסיבות כאלו, מי שמוטרד מינית נמצא בסיטואציה שמראש מקשה עליו לאמור "לא". לדוגמא: מערכת יחסים בין מטפל למטופל, עובד ומעביד, סטודנט ומרצה ועוד.

מדוע חוקק החוק למניעת הטרדה מינית?

להבדיל מעבירות מין נוספות, שקיימות בעיקר כדי להגן על קורבן ספציפי, עבירת ההטרדה המינית חוקקה מתוך רצון להגן לא רק על קורבנות ספציפיים, אלא על המרחב הציבורי בכללותו.

החוק חוקק כדי לשמור על מרקם חיים עדין יותר וטוב יותר, תוך שמירה על גופו של אדם, כבודו של אדם, ולשם שמירה על שוויון בין המינים. כך קובע הסעיף 1 בחוק למניעת הטרדה מינית: "חוק זה מטרתו לאסור הטרדה מינית כדי להגן על כבודו של אדם, על חירותו ועל פרטיותו, וכדי לקדם שוויון בין המינים".

מה עשוי לסבול מי שחווה\תה הטרדה מינית?

כאמור, הטרדה מינית היא עבירה המתבטאת בעיקר בהתנהגות מילולית, השפלה וביזוי מיניים.

מי שחווה הטרדה מינית יחווה ככלל תחושה של הקטנה, של חוסר אמון וביטחון עצמי, מחשש להסתובב לבד ולעשות דברים לבד, ואף חשש טבעי מאנשים ובכלל מאנשים זרים.

מי שחווה הטרדה מינית, יחווה גם קושי מלקיים מערכת יחסים אישית, זאת בשל החשש לתת אמון באנשים.

כמו כן, מי שחווה הטרדה מינית, עשוי גם לחוות קשיים נפשיים יותר לעיתים, הבאים לידי ביטוי בצורך בנטילת תרופות הרגעה, תרופות פסיכיאטריות ועוד.

התגובה האישית\נפשית להטרדה מינית משתנה מאדם לאדם, שכן כל אחד עשוי לקבל ולספוג התנהגות כגון זו באופן שונה.

אם הוטרדתי מינית, האם אני זקוק\ה לטיפול?

קשה לומר בפירוש שכל מי שחווה הטרדה מינית זקוק בהכרח לטיפול. אך חשוב לומר, כי מומלץ לכל מי שחווה הטרדה מינית, לפנות לטיפול, להתייעצות, ולשיתוף.

אם חווית הטרדה מינית, מומלץ לפעול כדלקמן :

1. לפנות לעמותות שמסייעות לנפגעי תקיפה מינית. לעמותות אלו בעלי מקצוע שצברו ניסיון רב בטיפול במי שחווה הטרדה מינית, ובכלל פגיעה מינית.

2. לפנות לטיפול פסיכולוגי. ניתן לעשות כן באופן פרטי, ואף ניתן להיעזר גם בקופת החולים.

3. בכלל, רצוי גם לשתף חברים או בני משפחה קרובים. לעיתים לעצם השיתוף והשייח על הטראומה, עשויה לסייע בהתגברות עליה.

לסיכום, הפגיעה האישית בגין הטרדה מינית, לא תסולא בפז, ולכן לא צריך לחשוש מלשתף, לשוחח ולהתייעץ עם בעלי מקצוע.

עו"ד אמיר מורשתי – סנגור פלילי, בעל ניסיון רב בייצוג נחקרים, חשודים ונאשמים בפלילים, בין היתר: עבירות סמים,  אלימות, עבירות צווארון לבן, עבירות מס, מרמה, הונאה ועוד.

פנייה לייעוץ אישיכדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות:גביע.אין באמור בעמוד דלעיל ובכל עמוד אחר באתר זה העוסק בנושא של הטרדה מינית משום המלצה, חוות דעת עדכנית, חוות דעת משפטית, ייעוץ או עצה משפטית ובוודאי שהדברים שנכתבו באתר אינם תחליף לייעוץ משפטי. המסתמך על האמור באתר עושה זאת על אחריותו בלבד.

פנייה לייעוץ אישי עם עו"ד אמיר מורשתי

שם ושם משפחה *

מספר טלפון *

נושא הפנייה

כדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות:בית.
פרטי יצירת קשר:

משרד עורכי דין – אמיר מורשתי
רחוב יגיע כפים 2,
בית פיילוט, קומה 2
תל אביב 677786

טלפון: 077-9974772


לייעוץ ראשוני ללא התחייבות:
077-9974772


מידע חשוב נוסף