לייעוץ ראשוני ללא התחייבות:
077-9974772

הטרדה מינית ברחוב – כיצד ניתן לפעול כנגד המטריד?

הטרדה מינית

הרחוב יכול להיות מסוכן לכל אחד ואחת ממגוון סיבות. בין אם בשל פיגועי טרור רצחניים, ובין אם בגלל חשש לתקיפה פיזית או מעשי שוד או גניבה.

אך המרחב הציבורי עשוי והוא מסוכן בעיקר כלפי נשים, בין היתר בגין התנהגות או מעשה הנקראים "הטרדה מינית".

לא אחת אנו שומעים ואף רואים בעינינו מקרים שבהם נשים מוטרדות מינית ברחוב, באמצעות פניות או אמירות בעלות גוון מיני משפיל, לעיתים האמירות מתורגמות גם למעשים, ולהטרדות פיזיות ממש.

לכן, נשאלת השאלה כיצד ניתן לפעול, אם הוטרדת מינית באמצע הרחוב.

אך בטרם נדון בשאלה, נבהיר מהי בכלל הטרדה מינית.

מהי הטרדה מינית?

החוק למניעת הטרדה מינית, התשנ"ח- 1998 מגדיר הטרדה מינית בתור מגוון מעשים, כדלקמן :

(1) הצעה או אמירה בעלת אופי מיני, אשר הצד השני לא מעוניין בה, ואף הבהיר שהוא לא מעוניין בה.

(2) סחיטה בעלת אופי מיני, דהיינו כאשר הסוחט דורש מהנסחט לבצע מעשה מיני מסוים, בתמורה לדבר מה אחר.

(3) עבירה פלילית של מעשה מגונה, הנעשית לצרכי "ביזוי וגירוי מיני" מהווה גם עבירה של הטרדה מינית.

(4) התבטאות שנועדה להשפיל אדם אחר על רקע מיני או נטייה מינית, מוגדרת גם כן בתור הטרדה מינית.

(5) החוק קובע כי בנוגע לאמירות או הצעות בעלות אופי מיני, ישנן מערכות יחסים מיוחדות, שבהן "המוטרד" לא צריך להראות שהוא מסרב להן או דוחה אותן. כמו לדוגמא: כשמדובר במרצה וסטודנט, מטפל ומטופל, עובד ומעביד ועוד.

(6) התנכלות, בין היתר על רקע סירוב להצעה בעלת אופי מיני, מוגדרת כהטרדה מינית.

הטרדה מינית, היא עבירה פלילית כאמור, ודינה בהתאם לחוק הוא בין 4-2 שנות מאסר.

מה ניתן לעשות אם הוטרדתי מינית ברחוב?

כאמור, הטרדה מינית מהווה עבירה פלילית, ויש להתייחס אליה כמו כל עבירה ולטפל בה בחומרה. מה גם, שמדובר בעבירת אלימות שפוגעת קשות בגוף האדם, בכבודו, ובאוטונומיה האישית שלו.

אם הוטרדת מינית ברחוב, ישנם מספר מעשים שרצוי לעשות, להלן רשימה שבוודאי לא מהווה רשימה סגורה :

1. תצעקו ותזעיקו סיוע : אם הוטרדתם מינית באמצע הרחוב, ואתם חשים בסכנה לגופכם או בריאותכם, אל תהססו- ראשית להגן על עצמכם בכל דרך, ושנית- פשוט לצעוק, להזעיק עזרה ולנסות לברוח.

2. תתקשרו למשטרה : ככל שחלפה הסכנה, וקיימת אפשרות, תיצרו בהקדם קשר עם המשטרה, זאת באמצעות שיחה למוקד 100. כאשר פונים לתחנת המשטרה, אפשר ואף רצוי להסתייע במכר קרוב שילווה אתכם במהלך התלונה.

3. תגישו תלונה פורמאלית : לאחר שחלף האירוע, רצוי מאוד שתיגשו לתחנת המשטרה הקרובה כדי להגיש תלונה פורמאלית. לאחר שתגישו תלונה, תוכל המשטרה לחקור את האירוע לעומק, ואולי אף להצליב את האירוע שקרה לכם עם מקרים דומים שהתרחשו בסביבה.

4. תנסו לתעד את המקרה : רצוי מאוד לנסות לתעד את האירוע ככל שמתאפשר לכם. התיעוד יכול להיעשות באמצעות צילום ארעי שיתעד את פניו של מי שהטריד מינית, ועשוי גם להיות הסרטה או הקלטה של האירוע. תיעוד של המקרה עשוי לסייע גם למשטרה בחקירת המקרה בהמשך הדרך.

5. תנסו לברר האם היו עדים למקרה : לאחר שהתרחש האירוע, ככל שמצבכם הנפשי מאפשר לכם, רצוי לברר האם היו עדים במקום. דרך אחת לבדוק זאת היא לפנות לבעלי עסקים במקום שייתכן והיו ערים לאירוע, או שייתכן והם מכירים את מי שהטריד אתכם.

6. תבדקו האם מקום האירוע מרושת במצלמות : בין היתר, כחלק מהניסיון לבדוק האם היו עדים למקרה, ניתן גם לבחון האם מקום האירוע מרושת במצלמות.

7. תבחנו אפשרות להגיש תביעה אזרחית : הטרדה מינית היא לא רק עבירה פלילית, אלא גם עוולה אזרחית. מי שהוטרד מינית יכול להגיש תביעה אזרחית נגד מי שהטריד אותו. החוק אף מאפשר למי שהוטרד מינית לתבוע סכום של עד 120,000 ₪ מבלי להוכיח כלל שנגרמו לו נזקים. לכן, אם הוטרדת מינית ברחוב, רצוי לבחון גם אפשרות להגיש תביעה אזרחית נגד המטריד.

8. תפנו לסיוע פסיכולוגי בעת הצורך : הטרדה מינית, ככל עבירה מינית, גורמת לטראומה לקורבן. הטרדה מינית מביאה לפגיעה בגוף האדם, ולכבוד האדם באשר הוא אדם. לכן חשוב מאוד לדעת ולזכור, שרצוי מאוד לפנות לייעוץ פסיכולוגי, אם הוטרדת מינית. ניתן גם להיעזר בקווים "חמים" של עמותות המסייעות לנפגעי תקיפה מינית.

לסיכום :

המרחב הציבורי שייך לכולם ולכולן, לעיתים יש אנשים שאינם מבינים זאת, לכן אל תהססו לעמוד מולם, להתמודד מולם, ולהשיר כלפיהם מבט, להתלונן ולתבוע, ולפעול במסגרת החוק.

עו"ד אמיר מורשתי – סנגור פלילי, בעל ניסיון רב בייצוג נחקרים, חשודים ונאשמים בפלילים, בין היתר: עבירות סמים,  אלימות, עבירות צווארון לבן, עבירות מס, מרמה, הונאה ועוד.

פנייה לייעוץ אישיכדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: משאית.אין באמור בעמוד דלעיל ובכל עמוד אחר באתר זה העוסק בנושא של הטרדה מינית משום המלצה, חוות דעת עדכנית, חוות דעת משפטית, ייעוץ או עצה משפטית ובוודאי שהדברים שנכתבו באתר אינם תחליף לייעוץ משפטי. המסתמך על האמור באתר עושה זאת על אחריותו בלבד.

פנייה לייעוץ אישי עם עו"ד אמיר מורשתי

שם ושם משפחה *

מספר טלפון *

נושא הפנייה

כדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: גביע.
פרטי יצירת קשר:

משרד עורכי דין – אמיר מורשתי
רחוב יגיע כפים 2,
בית פיילוט, קומה 2
תל אביב 677786

טלפון: 077-9974772


לייעוץ ראשוני ללא התחייבות:
077-9974772


מידע חשוב נוסף