לייעוץ ראשוני ללא התחייבות:
077-9974772

טיפים והמלצות שכדאי לקבל ממשרד עורך דין צוואות

נוהג מקובל הוא מקדמת דנא, שאדם העומד לפני מותו כותב צוואה בה הוא מפרט מי יירש את הרכוש שהוא מותיר אחריו. במאמר זה נסקור באופן תמציתי את דיני ירושה וצוואות במדינת ישראל ונביא המלצות שכדאי לקבל מעורך דין צוואות בנושא.

מה קורה במקרה שאדם מת ללא שערך צוואה?

במקרה שאדם לא ערך צוואה, פרק שני בחוק הירושה מסדיר את השאלות מי הם יורשיו וכיצד יחולק ביניהם הרכוש שהשאיר אחריו.

באופן כללי נקבע בחוק, כי בן זוגו של הנפטר יורש את המיטלטלין, כולל המכונית, השייכים למשק הבית המשותף שלהם, וכן מחצית משאר הרכוש. ילדי הנפטר, או צאצאיהם במידה ונפטרו קודם, יורשים את החצי השני. אם אין לנפטר צאצאים, הוריו יורשים את החצי השני.

במידה והמוריש לא הותיר אחריו יורשים כלל, המדינה היא זו שיורשת אותו.

כתיבת צוואה – כיצד?

פרק שלישי בחוק הירושה מפרט את דיני ירושה על-פי צוואה. החוק מאפשר מספר דרכים לכתיבת הצוואה:

1. בכתב יד – בדרך זו, על המצווה לכתוב את כל הצוואה בכתב ידו, והצוואה תישא תאריך כתוב בידו ותיחתם בידו.

2. בעדים – צוואה כזו תהיה בכתב, יצויין בה תאריך ותיחתם ביד המצווה בפני שני עדים לאחר שיצהיר בפניהם שזו צוואתו. העדים יאשרו באותו מעמד בחתימת ידם על הצוואה שהמצווה עשה כן.
צוואה הנערכת על-ידי עורך דין צוואות, נעשית בדרך-כלל בדרך זו.

3. בפני רשות –

א. בעל-פה – המצווה יאמר בעל-פה בפני אחד מנציגי הרשות השופטת – שופט, רשם או חבר בית-דין דתי – את צוואתו. במקרה כזה, יקריא נציג הרשות אשר הצוואה נאמרה בפניו למצווה את מה שכתב, המצווה יצהיר שזו צוואתו ונציג הרשות יאשר על הצוואה שהוא קרא אותה והמצווה הצהיר שזו צוואתו.

ב. בכתב – המצווה יגיש בעצמו את הצוואה כתובה לאחד מנציגי הרשות השופטת.

4. בעל-פה – רק שכיב מרע, או מי שרואה עצמו מול פני המוות, רשאי לצוות בעל-פה בפני שני עדים. במקרה כזה, יהיה על העדים לחתום על זכרון דברים בו יצוינו היום והנסיבות לעריכת הצוואה, והצוואה תופקד על ידיהם אצל רשם לענייני ירושה.

יצוין, כי במידה וכעבור חודש ימים המצווה עודנו בחיים, והנסיבות שהצדיקו את עריכת הצוואה בעל-פה חלפו – היא בטלה.

יש לציין, כי ניתן תמיד לערוך שינויים בצוואה, גם אם נכתב בה שלא ניתן לעשות כן (בהתאם לנסיבות).

מהן המלצות עורך דין צוואות לכתיבת צוואה?

להלן נמנה שלוש המלצות שכדאי לקבל ממשרד עורך דין צוואות:

1. צוואה ברורה ומדויקת- במידה והצוואה נערכת בכתב יד, יש להקפיד לכותבה בכתב יד בהיר וקריא. כמו כן, על ניסוח הצוואה להיות ברור ובדרך שאינה משתמעת לשני פנים, כך שלא יישאר מקום לספיקות באשר לכוונת המצווה. בין היתר, יש להקפיד שפרטי היורשים ופרטי ואופן חלוקת הרכוש יהיו מדויקים.

מכיוון שאדם מן השורה אינו בקי בניסוח נכון ומדויק של צוואות, מומלץ להיעזר בעורך דין צוואות מנוסה בעניין זה על-מנת למנוע בעיות ביישום הצוואה לאחר מותו של המצווה.

2. מעורבות היורש בכתיבת הצוואה- יש להקפיד שמי שהמצוה מעוניין להוריש לו מרכושו לא יהיה נוכח, או מעורב בדרך אחרת, בכתיבת הצוואה. מעורבות כזו עלולה לגרום לבעיות עד כדי ביטול הצוואה כליל. מומלץ להתייעץ עם עורך דין צוואות מומחה כיצד לפעול בעניין זה, על-מנת למנוע בעיות בעתיד.

3. הפקדת הצוואה אצל רשם לענייני ירושה- ישנם מספר יתרונות בהפקדת הצוואה אצל רשם לענייני ירושה, כגון: הסרת ספק בנוגע לכך שנערכה על-ידי המצווה; מניעת אובדנה; והבטחת יישומה לאחר מותו של המצווה.

סיכום

עריכת צוואה היא אחד הדברים החשובים ביותר לאדם בחייו, משום שהיא מעניקה לו מעין "שקט נפשי" בכל הנוגע למה שיקרה עם רכושו לאחר מותו. לכן מומלץ להיעזר בעורך דין צוואות מנוסה ומומחה בתחום, על-מנת להבטיח שקט נפשי מירבי.

עו"ד אמיר מורשתי – סנגור פלילי, בעל ניסיון רב בייצוג נחקרים, חשודים ונאשמים בפלילים, בין היתר: עבירות סמים,  אלימות, עבירות צווארון לבן, עבירות מס, מרמה, הונאה ועוד.

פנייה לייעוץ אישיכדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: דגל.אין באמור בעמוד דלעיל ובכל עמוד אחר באתר זה העוסק בנושא של הטרדה מינית משום המלצה, חוות דעת עדכנית, חוות דעת משפטית, ייעוץ או עצה משפטית ובוודאי שהדברים שנכתבו באתר אינם תחליף לייעוץ משפטי. המסתמך על האמור באתר עושה זאת על אחריותו בלבד.

פנייה לייעוץ אישי עם עו"ד אמיר מורשתי

שם ושם משפחה *

מספר טלפון *

נושא הפנייה

כדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: מפתח.
פרטי יצירת קשר:

משרד עורכי דין – אמיר מורשתי
רחוב יגיע כפים 2,
בית פיילוט, קומה 2
תל אביב 677786

טלפון: 077-9974772


לייעוץ ראשוני ללא התחייבות:
077-9974772


מידע חשוב נוסף