לייעוץ ראשוני ללא התחייבות:
077-9974772

מתי הטרדה מילולית יכולה להיחשב להטרדה מינית?

הטרדה מינית

את הולכת ברחוב, ועוברת ליד חבורה של גברים שעומדים, בזמן שאת חולפת אותם, את מבחינה שהם מביטים בך במבט חודר, ולפתע את שומעת מאחד מהם הערה מינית. לפעמים אותה "הערה מינית" היא על גודל החזה שלך, ולעיתים היא סתם הערה מינית מביכה, שגורמת לאי נוחות.

אך רבים נוטים לסבור שלהערות, או בכלל זה- "למילים" אין כל משמעות, גם אם מדובר בהערות מיניות, המתייחסות לגופו של אדם או מיניותו.

אז זהו, שהסברה הרווחת הזו, שגויה. לא רק שהערות מילוליות יכולות להוות עבירה פלילית לפי החוק למניעת הטרדה מינית, התשנ"ח- 1998, אלא הן גם יכולות להוות עילה לתביעה משפטית.

ולמרות הכללים והחוקים בנושא, עדיין רבים מתקשים לדעת ולאבחן, אימתי הטרדה מילולית, יכולה להיחשב כהטרדה מינית, על כך להלן.

מהי הטרדה מינית?

החוק למניעת הטרדה מינית חוקק כדי לשמר על שוויון בין בני אדם, וכדי לשמור על כבוד האדם, גופו ומיניותו. החוק קובע מספר סוגי התנהגויות שמהוות "הטרדה מינית" על פי חוק, להלן חלק מהמעשים האסורים המוגדרים כהטרדה מינית:

• החוק קובע כי "סחיטה" הנעשית באיומים, היא אסורה, כאשר הסחיטה כוללת דרישה להתנהגות מינית, וכל התנהגות מינית.

• התנכלות על רקע מיני, מוגדרת כהטרדה מינית.

• הצעות מיניות על פי החוק, אינן אסורות אומנם על פי חוק, אלא אם הניצע מסרב להצעות, ומבהיר כי אינו מעוניין בהן. לדוגמא: הצעה של פלוני לאלמונית, לצאת "לדייט" היא אינה אסורה, אך אם פלונית מסרבת, ובמיוחד מספר פעמים, הרי שאז מדובר בהטרדה מינית.

• התבטאויות שכוללות השפלה מינית או התייחסות מינית בוטה כלפי אחר, מוכרת כהטרדה מינית.

אומנם, החוק קובע כי כדי שתתממש עבירה או עוולה של הטרדה מינית, הצד השני צריך להראות "התנגדות". עם זאת, החוק שומר גם על מספר קבוצות מוחלשות, שאינן יכולות בהכרח לסרב, או שהן מראש מצויות בסיטואציה שסירוב עשוי לפגוע בהם אף יותר.

לדוגמא: כאשר הצעות בעלות אופי מיני מופנות לאנשים עם מוגבלויות, מטופלים בטיפול פסיכולוגי, הרי שאנשים אלו אינם צריכים להביע התנגדות, אלא דיי בעצם ההצעה. כך גם, כאשר מדובר בהצעות בעלות אופי מיני המופנות לעובד מטעם מעסיק במקום עבודה, או כאשר קיימת מערכת יחסים של מורים ותלמידים.

מה העונש על הטרדה מינית?

הטרדה מינית היא גם עבירה פלילית, שדינה נע בין 4-2 שנות מאסר. בנוסף, הטרדה מינית משמשת גם בתור עוולה אזרחית, כאשר אף החוק קובע כי מי שהוטרד מינית יכול לקבל פיצוי של עד 120,000 ₪ ללא הוכחת נזק.

מהי הטרדה מילולית?

הטרדה מילולית, נבחנת תמיד בהתאם לנסיבות העניין. אין ספק שישנם מקרים מובהקים של הטרדה מילולית, בעלת אופי מינית. כמו לדוגמא: במקרים שבהם הביטוי הוא מיני ומפורש, ומבזה את האדם האחר. מנגד, ישנם מקרים שהם הרבה יותר אפורים. כמו למשל, כאשר מדובר בביטוי שאפשר לראות בו כמחמאה מצד אחד, אך מצד שני בתור אמירה משפילה.

אילו הערות יכולות להיחשב כהטרדה מינית?

ישנם מגוון של מקרים שהוכרו בתור כאמירות מילוליות, שניתן יהיה לראות בהן כהטרדה מינית, כמובן שלא מדובר ברשימה סגורה, אך להלן מספר דוגמאות:

– כאשר גבר מתבטא כלפי אישה באמצע הרחוב, באמירות שמתייחסות לגופה החיצוני, ולרצונותיו המיניים כלפיה, הרי שמדובר בהטרדה מינית. מדובר בסוג של התבטאויות מבזות, ומבזות מינית.

– כאשר מנהל במקום העבודה משפיל עובד, בשל נטייתו המינית, בפרהסיה, ואף עושה כן מספר רב של פעמים, על אף שהעובד ביקש ממנו להפסיק. הרי שהתבטאויות כאלו, הגם שהן מילוליות, מהוות "הטרדה מינית" לכל דבר ועניין.

– התבטאות במקום בילוי, המופנית כלפי אישה, הכוללת: "איזה גוף יש לך, מה בא לי לעשות לך", מהווה התבטאות, אותה יש לראות בתור הטרדה מינית.

– כאשר מרצה מחמיא לסטודנטית הלומדת אצלו, כאשר אותן מחמאות כוללת את הביטויים הבאים: "יש לך שדיים מדהימים", או "איזה שיער יפה" יש לך. המדובר בהטרדה מינית. אומנם, להחמיא על מראה השיער של כל אדם, לא בהכרח מהווה הטרדה מינית, אך להחמיא לאישה על החזה שלה, מהווה בהחלט הטרדה מינית. במיוחד כאשר מדובר ביחסים בין מרצה לסטודנטית.

לסיכום – תיזהרו בלשונכם

מטרתו של החוק למניעת הטרדה מינית, היא להפוך את החיים לנעימים יותר, וליצור נורמה חברתית מכבדת יותר. החוק לא מכוון לפגוע ברומנטיקה, או חלילה ביחסים בין בני אדם. אך תזכרו תמיד שכבוד האדם הוא לא הפקר, ואת מיניותו וגופו של אדם, יש לכבד תמיד. תיזהרו בלשונכם, ותימנעו מפגיעה מילולית באנשים.

עו"ד אמיר מורשתי – סנגור פלילי, בעל ניסיון רב בייצוג נחקרים, חשודים ונאשמים בפלילים, בין היתר: עבירות סמים,  אלימות, עבירות צווארון לבן, עבירות מס, מרמה, הונאה ועוד.

פנייה לייעוץ אישיכדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות:כוכב.אין באמור בעמוד דלעיל ובכל עמוד אחר באתר זה העוסק בנושא של הטרדה מינית משום המלצה, חוות דעת עדכנית, חוות דעת משפטית, ייעוץ או עצה משפטית ובוודאי שהדברים שנכתבו באתר אינם תחליף לייעוץ משפטי. המסתמך על האמור באתר עושה זאת על אחריותו בלבד.

פנייה לייעוץ אישי עם עו"ד אמיר מורשתי

שם ושם משפחה *

מספר טלפון *

נושא הפנייה

כדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות:מפתח.
פרטי יצירת קשר:

משרד עורכי דין – אמיר מורשתי
רחוב יגיע כפים 2,
בית פיילוט, קומה 2
תל אביב 677786

טלפון: 077-9974772


לייעוץ ראשוני ללא התחייבות:
077-9974772


מידע חשוב נוסף