לייעוץ ראשוני ללא התחייבות:
077-9974772

מתי חיזור הופך להטרדה מינית?

הגבול בין חיזור לבין הטרדה מינית הינו דק מאד. כיצד מגדיר החוק הטרדה מינית? מתי נחצה קו הגבול בין חיזור להטרדה מינית? על כך במאמר שלפניכם.

הטרדה מינית

דרכו של גבר לחזר אחר האשה

החיזור של הגבר אחרי האשה הינו חלק בלתי נפרד מההווי של המין האנושי. החיזור אינו רק אינטרס של הגבר, אלא גם של האשה. נשים בדרך כלל רוצות להרגיש נחשקות ורצויות בקרב גברים, והחיזור אחריהן מהווה מדד למידת הנחשקות שלהן.

עם זאת, כאשר אשה מחוזרת על ידי גבר שהיא לא מעוניינת בו, המשך חיזור אובססיבי של אותו גבר עשוי להיגרר למחוזות של הטרדה מינית, אשר נחשבת עבירה פלילית לכל דבר ועניין.
כיצד ידע אותו גבר מתי אסור לו להמשיך לחזר? מהו קו הגבול שמבדיל בין חיזור לבין הטרדה מינית?

ההגדרה של הטרדה מינית בחוק

החוק מפרט כמה וכמה מקרים שנחשבים להטרדה מינית. מתוך המקרים שהחוק מגדיר, אצטט כאן שני מקרים העשויים לשפוך אור על שאלת הגבול בין חיזור להטרדה.

כך כותב החוק:

"הטרדה מינית היא כל אחד ממעשים אלה:

הצעות חוזרות בעלות אופי מיני, המופנות לאדם אשר הראה למטריד כי אינו מעונין בהצעות האמורות;

התייחסויות חוזרות המופנות לאדם, המתמקדות במיניותו, כאשר אותו אדם הראה למטריד כי אינו מעונין בהתייחסויות האמורות"

(חוק למניעת הטרדה מינית, תשנ"ח-1998, סעיף 3(א))

אם בחורה מראה שאינה מעוניינת – יש להפסיק דיבורים בעלי אופי מיני

כאשר גבר מחזר אחרי בחורה, הוא עשוי להציע לה הצעות בעלות אופי מיני, וכן להפנות אליה התייחסויות המתמקדות במיניותה, כגון להחמיא לה על המראה החיצוני שלה.

בדיוק על מצב זה קובע החוק כי לאחר שהבחורה הראתה לגבר שמחזר אחריה כי היא איננה מעוניינת בהצעותיו ו/או בהתייחסויותיו, אם ימשיך הגבר להציע לה הצעות בעלות אופי מיני או להפנות אליה התייחסויות המתמקדות במיניותה, הוא ייחשב למטריד מינית.

אם כך, כשגבר מקבל סירוב מבחורה, עליו להפסיק להציע לה הצעות מיניות ולהפסיק להפנות אליה התייחסויות בעלת אופי מיני. הוא יוכל להמשיך לדבר איתה בצורה חברית, אך עליו להימנע מלערב בשיחותיו מוטיבים מיניים.

קו הגבול בין חיזור להטרדה אינו חד משמעי

האם הגדרה זו מספקת? כלל לא בטוח. מבחינה תיאורטית הגדרה זו נשמעת מדויקת, אך בפועל, בחיי המעשה, היא איננה פשוטה כלל.

אילו ההבדל בין הסכמה לחוסר הסכמה, בין עניין לחוסר עניין, בין רצון לחוסר רצון, היה דיכוטומי, ברור וחד משמעי – לא הייתה שום בעיה. כל גבר שמקבל 'לא' היה עוצר את ההצעות ואת ההתייחסויות המיניות, ובא לציון גואל. אלא שכולנו יודעים שלא כך הדבר.

חלק מרכזי בחיזור הגבר אחר האשה, הוא למעשה 'משחק' חיזור. ה'לא' שבחורה אומרת אינו תמיד בבחינת "לא – אל תפנה אליי יותר לעולם", אלא לפעמים יותר בכיוון של "לא עכשיו, נסה מאוחר יותר". בהרבה מקרים, סירובה של הבחורה נועד לבחון את מידת עקשנותו של הגבר, והיא למעשה מצפה לחיזור נוסף מצדו [להתנהגות זו, אגב, ישנו הסבר אבולוציוני ברור].

משמעות הדבר היא, אפוא, כי סירובה של אשה להצעותיו של גבר נופל הרבה פעמים בתחום האפור. הגבר אינו יודע מה מותר ומה אסור, ועשוי להיקלע להטרדה מינית מתוך חוסר הבנה של הסיטואציה.

בשורה התחתונה

ההגדרה של הטרדה מינית אינה ברורה וחד משמעית. נדרשת אינטואיציה ורגישות כדי להבחין בין סירוב חד משמעי לבין סירוב קל שמזמין חיזור נוסף.

נסו להעמיד את עצמכם במקומה של האשה ו'להרגיש' את הסיטואציה. במידה ואינכם בטוחים – מוטב לעצור קצת לפני הזמן מאשר קצת אחרי הזמן.

עו"ד אמיר מורשתי – סנגור פלילי, בעל ניסיון רב בייצוג נחקרים, חשודים ונאשמים בפלילים, בין היתר: עבירות סמים,  אלימות, עבירות צווארון לבן, עבירות מס, מרמה, הונאה ועוד.

פנייה לייעוץ אישיכדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות:בית.אין באמור בעמוד דלעיל ובכל עמוד אחר באתר זה העוסק בנושא של הטרדה מינית משום המלצה, חוות דעת עדכנית, חוות דעת משפטית, ייעוץ או עצה משפטית ובוודאי שהדברים שנכתבו באתר אינם תחליף לייעוץ משפטי. המסתמך על האמור באתר עושה זאת על אחריותו בלבד.

פנייה לייעוץ אישי עם עו"ד אמיר מורשתי

שם ושם משפחה *

מספר טלפון *

נושא הפנייה

כדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות:גביע.
פרטי יצירת קשר:

משרד עורכי דין – אמיר מורשתי
רחוב יגיע כפים 2,
בית פיילוט, קומה 2
תל אביב 677786

טלפון: 077-9974772


לייעוץ ראשוני ללא התחייבות:
077-9974772


מידע חשוב נוסף