לייעוץ ראשוני ללא התחייבות:
077-9974772

פסק דין ברשלנות רפואית – האם ניתן לתבוע את המנתח?

האם בפסק הדין יאפשר בית המשפט לתבוע את הרופא שחרג וניתח איבר שונה למנותח? להלן, ניתוח פסק דין ברשלנות רפואית שבו הניתוח שונה ממה שהוסכם.

דמיינו לעצמכם את המצב הבא: אתם מתעוררים מניתוח שחשבתם שיהיה על איבר מסוים, אך מתברר לכם שבמהלך הניתוח המנתח החליט לנתח איבר אחר, ואיבר זה נפגע במהלך הניתוח. נשמע כמו סיוט, נכון? יש אנשים היכולים להעיד שזה מה שקרה להם. לדוגמא, מר רייבי נכנס לניתוח שחשב שיהיה לאיחוי חוליות, אך בנוסף לאיחוי החוליות, נעשה גם ניתוח להסרת צלקת ליד עצבי הגב. הניתוח השתבש וגרם למר רייבי לפגיעה בשרירים שבאזור האגן .

כדי לענות על השאלה שבכותרת לעניין רשלנות רפואית, נתחיל מהבסיס. לפני הניתוח המנתח צריך להסביר למטופל את הסיכונים שבניתוח, מהן תוצאותיו הצפויות ופרטים נוספים שיעזרו לחולה להגיע להחלטה האם הוא רוצה בניתוח. לאחר שהמנתח הסביר למטופל מהם הסיכונים ושאר הפרטים, הוא יורשה לבצע את הניתוח רק אם המטופל הסכים לכך, למעט חריגים מסוימים. אם כך, נשאלת השאלה הבאה: במערכת כזו המבוססת על הסכמה חוזית והמדגישה את האוטונומיה של המטופל על גופו, האם המנתח יכול להחליט על דעת עצמו שהוא מבצע ניתוח שונה?

* צריך ייעוץ משפטי ברשלנות רפואית? עורכי הדין משיבים בהתנדבות בפורום משפטי: פורום רשלנות רפואית

נקודת המוצא, כאמור, היא שהמנתח חייב להיצמד למה שהמטופל הסכים. עם זאת, כנראה שלא הייתם רוצים שהמנתח יתעלם מסכנה חמורה ומיידית שהוא רואה בזמן הניתוח שלא ידע עליה קודם לכן. אם באמצע הניתוח המנתח רואה בעיה שאם יתעלם ממנה המטופל עלול למות, עדיף שינסה לפתור את הבעיה. לכן בפסק דין רייבי הנ"ל, בית-המשפט הגדיר שני תנאים, שבהתקיימם, נוכל לחשוב כאילו יש הסכמה משתמעת של המטופל, למרות שהמטופל לא נתן את הסכמתו המפורשת לשינוי.

שני התנאים הללו הם שבמהלך הניתוח המתוכנן המנתח ראה סכנה דחופה לבריאות המטופל, ושסכנה זו לא הייתה ידועה לפני הניתוח. אם המנתח כן ראה במהלך הניתוח סכנה חמורה לבריאותו של המטופל, ניתן להניח שהמטופל היה נותן את הסכמתו לשינוי בניתוח, על מנת שהמנתח יציל את חייו את או בריאותו. אולם, אם המנתח ידע על האפשרות שיהיה צורך בשינוי בניתוח עוד לפני הניתוח, המטופל היה רוצה שתינתן לו זכות הבחירה האם לבצע את הניתוח השונה.

מכאן בית המשפט בפסק דין רשלנות רפואית ע"א 3108/91 רייבי נ' וייגל  הסיק את שני התנאים, של הסכנה החמורה שהתגלתה במהלך הניתוח, ושהסכנה לא הייתה ידועה לפני הניתוח. באותו מקרה, אמנם הניסיון להסיר את הצלקת היה סביר לכשעצמו, ואמנם היה סיכון מסוים בניתוח נוסף, אך אפשרות הסרת הצלקת הייתה ידועה לפני הניתוח ולכן המנתח היה צריך להודיע עליה למר רייבי לפני הניתוח ולשאול אותו האם הוא מעוניין בהסרת הצלקת. בפסק הדין, בית-המשפט גם דחה את הטענה של המנתח, שיש להסיק הסכמה משתמעת של מר רייבי לשוני בניתוח, בגלל ששתי הפרוצדורות הניתוחיות דומות. בית-המשפט אמר שניתוח הסרת הצלקת הוסיף סיכונים רבים למר רייבי, אשר לא היו קיימים בניתוח הרגיל של איחוי החוליות.

חוק זכויות החולה ממשיך את הגישה שלפיה, אם לא ניתן לקבל את הסכמת המטופל, מותר לרופאים לתת את הטיפול הרפואי שהם מאמינים שלטובת המטופל. באופן זה, סעיף 15(1) לחוק זכויות החולה קובע כי מטפל רפואי רשאי לטפל במטופל גם אם לא התקבלה הסכמתו, בנסיבות שבהן לא ניתן לקבלה. הסעיף מתייחס בעיקר למקרה שבו מובא לבית-החולים פצוע ללא הכרה, ויש צורך לטפל בו גם ללא הסכמתו. אך ניתן להניח שרופאים שמבצעים ניתוח ורואים סכנה חמורה לבריאותו של המטופל אשר לא הייתה ידועה קודם יוכלו להתגונן בעזרת סעיף זה.

אם כן, אנו רואים כמה עקרונות שבאים לידי ביטוי בסוגיית השינוי בניתוח. אנו רואים את העיקרון של שמירה על חיי המטופל ועל בריאותו. אנו רואים גם את העיקרון של האוטונומיה של המטופל ושל הצורך בהסכמתו כדי לבצע את הניתוח. שילוב העקרונות הללו יוביל לפתרון הסוגיה האם המנתח רשאי לשנות את הניתוח באמצעו.

עו"ד אמיר מורשתי – סנגור פלילי, בעל ניסיון רב בייצוג נחקרים, חשודים ונאשמים בפלילים, בין היתר: עבירות סמים,  אלימות, עבירות צווארון לבן, עבירות מס, מרמה, הונאה ועוד.

פנייה לייעוץ אישי



כדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות:מטוס.



אין באמור בעמוד דלעיל ובכל עמוד אחר באתר זה העוסק בנושא של הטרדה מינית משום המלצה, חוות דעת עדכנית, חוות דעת משפטית, ייעוץ או עצה משפטית ובוודאי שהדברים שנכתבו באתר אינם תחליף לייעוץ משפטי. המסתמך על האמור באתר עושה זאת על אחריותו בלבד.

פנייה לייעוץ אישי עם עו"ד אמיר מורשתי

שם ושם משפחה *

מספר טלפון *

נושא הפנייה

כדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות:מטוס.




פרטי יצירת קשר:

משרד עורכי דין – אמיר מורשתי
רחוב יגיע כפים 2,
בית פיילוט, קומה 2
תל אביב 677786

טלפון: 077-9974772


לייעוץ ראשוני ללא התחייבות:
077-9974772


מידע חשוב נוסף