לייעוץ ראשוני ללא התחייבות:
077-9974772

האם ילד יכול להטריד מינית?

קרה לכןם שהלכתן ברחוב וילד הוריד את מכנסיו מולך, או שנסעת ברכבת, וילד מסוים החל לצפות בסרט פורנוגרפי, ולהציג לך את המסך?
אם אכן קרה לכן אירוע כזה או דומה, האם מדובר בהטרדה מינית, למרות שמדובר בילדים?

הטרדה מינית

מהי הטרדה מינית?

לכאורה שתי הסיטואציות המוצגות, מקיימות את הרכיבים הנדרשים לשם גיבושה של עבירת ההטרדה המינית. כלומר: בסיטואציה הראשונה, מדובר בעבירה של מעשה מגונה, שנועדה לבזות או להשפיל או להביא לגירוי מיני מטעם מי שמבצע את העבירה. הסיטואציה השנייה, מהווה הצעה בעלת אופי מיני, או התבטאות בדרך של מעשה, בעלת אופי מיני, כאשר מי שאליו מופנית ההצעה או ההתבטאות, כלל לא מעוניין בה ודוחה אותה. אך יודגש שהעבירות המתוארות, נעשו ע"י ילדים.

כאמור, הטרדה מינית מוגדרת בתור, הצעה, סחיטה, התבטאות (כולן בעלות אופי מיני), מעשה מגונה, פרסום בעל אופי מיני ועוד. על מנת שתתגבש עבירה של הטרדה מינית, הצד הנפגע, צריך להראות שאינו מעוניין בהטרדה, דהיינו, שאין הוא מסכים לכך (זאת בסוגי הטרדות הנוגעות להתבטאויות או הצעות בעלות אופי מיני).

בנוסף, שמדובר בהטרדה מינית הנעשית מטעם מעסיק כלפי עובד, מרצה כלפי סטודנט, מטפל פסיכולוגי למטופל, או עובד ציבור כלפי אזרח התלוי בעזרתו, הרי שהמוטרד לא צריך להראות סירוב. זאת משום שמדובר במערכות יחסים שמראש, קיים בהן חוסר שיווין מהותי בין הצדדים.

האם יש עונש בגין הטרדה מינית?

התשובה בחיוב. החוק למניעת הטרדה מינית קובע עונש מאסר של שנתיים ככל שההטרדה נעשית במסגרת רגילה, ועונש מאסר של 4-3 שנים, אם קיימת מערכת יחסים מיוחדת, כפי שתואר לעיל.

החוק גם קובע שבגין הטרדה מינית ניתן להגיש תביעה אזרחית נגד המטריד. כמו כן, החוק מאפשר להגיש תביעה מבלי שמי שהוטרד יצטרך להוכיח שנגרם לו נזק, עד לסכום של 120,000 ₪.

האם ילד יכול להטריד מינית?

לכאורה, התשובה היא בחיוב. עם זאת, יש לערוך מספר אבחנות :

1. לפי החוק הישראלי, ילד שהוא לא בר עונשין, מוגדר בתור מי שגילו טרם עבר את גיל 12. דהיינו, אם ילד בן 10 ביצע עבירה של הטרדה מינית, בנסיבות לדוגמא המתוארת בראשית המאמר, הרי שלא ניתן יהיה להגיש נגדו כתב אישום בגין העבירה.

עם זאת, ילד שהוא לא בר עונשין, עשוי כן להיות מטופל ע"י רשויות הרווחה, בהינתן מקרה שבו הוא אכן ביצע לכאורה עבירה של הטרדה מינית. אך יהיה זה טיפול נפשי, או טיפול חינוכי, ובטח לא עונשי.

2. ילד מעל גיל 12, הוא בר עונשין, וניתן להגיש נגדו כתב אישום לבית המשפט לנוער. כך שמעל גיל 12, ילד יכול לבצע הטרדה מינית, והוא גם יכול להיענש על כך. אך אין ספק שבגילאים הללו, הגישה כלפי קטינים תהיה גישה טיפולית, ולא גישה עונשית.

3. אם העבירה נעשית ע"י בגיר שהוא מעל גיל 18, הרי שמדובר בבגיר לכל דבר ועניין, וניתן יהיה להגיש נגדו כתב אישום לבית משפט רגיל.

מכאן, שילד, יכול לבצע עבירה של הטרדה מינית, כל ילד. אך העונש והטיפול ישתנה בהתאם לגילו.

אם ילד הטריד אותי מינית, אוכל להגיש נגדו תביעה אזרחית?

התשובה היא בחיוב. עם זאת, פקודת הנזיקין, [נוסח חדש] קובעת (בדומה לחוק הפלילי), שילד שטרם מלאו לו 12 שנים, לא יכול להיות נתבע בגין עוולה נזיקית. כך גם אם מדובר בקטין מתחת לגיל 12, שביצע עבירה של הטרדה מינית. דהיינו, לא ניתן יהיה לתבוע אותו.

ככל שהילד עבר את גיל 12, ניתן יהיה להגיש נגדו תביעה בגין הטרדה מינית.

בנוסף, ככל שמדובר בקטין, אפשר יהיה להגיש תביעה גם נגד הוריו, במגוון טענות כגון: חינוך לקוי, היעדר פיקוח על הילד, ובאמצעות כך להטיל גם על ההורים אחריות, בגין ההטרדה המינית שבוצעה.

יוער, שתביעה נגד ההורים אפשר להגיש, גם אם העבירה בוצעה ע"י ילד שטרם מלאו לו 12 שנים, אך אז כאמור, המוטרד יצטרך להוכיח רשלנות או הפרה של חובה חקוקה (כמו למשל חובות הוריות בסיסיות כגון: חינוך ושמירה) מטעם ההורים. כמו כן, המוטרד יצטרך להוכיח קשר סיבתי בין התנהגות ההורים ואופן הטיפול שלהם בילד, לבין העובדה שבנם הקטין ביצע עבירה של הטרדה מינית.

לסיכום :

ילדים יכולים להטריד מינית. אין ספק שילד המבצע עבירה כזו, יש לה משמעות קשה, משום שהיא מעידה על מצוקה, וככל הנראה על גידול לקוי, ו\או הזנחה.

החוק לא עיוור לכך, וקיימים מגוון של סייגים בכל הנוגע לטיפול בילדים ונערים שביצעו בכלל עבירות פליליות, כפי שתואר לעיל, לרבות בפן האזרחי- נזיקי.

עו"ד אמיר מורשתי – סנגור פלילי, בעל ניסיון רב בייצוג נחקרים, חשודים ונאשמים בפלילים, בין היתר: עבירות סמים,  אלימות, עבירות צווארון לבן, עבירות מס, מרמה, הונאה ועוד.

פנייה לייעוץ אישיכדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות:לב.אין באמור בעמוד דלעיל ובכל עמוד אחר באתר זה העוסק בנושא של הטרדה מינית משום המלצה, חוות דעת עדכנית, חוות דעת משפטית, ייעוץ או עצה משפטית ובוודאי שהדברים שנכתבו באתר אינם תחליף לייעוץ משפטי. המסתמך על האמור באתר עושה זאת על אחריותו בלבד.

פנייה לייעוץ אישי עם עו"ד אמיר מורשתי

שם ושם משפחה *

מספר טלפון *

נושא הפנייה

כדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות:דגל.
פרטי יצירת קשר:

משרד עורכי דין – אמיר מורשתי
רחוב יגיע כפים 2,
בית פיילוט, קומה 2
תל אביב 677786

טלפון: 077-9974772


לייעוץ ראשוני ללא התחייבות:
077-9974772


מידע חשוב נוסף