לייעוץ ראשוני ללא התחייבות:
077-9974772

הוטרדת מינית באוטובוס – כיצד עליך לפעול?

הטרדה מינית

עלית לאוטובוס הקבוע שלך, בדרך לאוניברסיטה/ בית ספר/ עבודה/ חבר/ה, התיישבת בנחת באחד המושבים. מאחורייך, ישב גבר שלא נראה מזיק במיוחד. בשלב מסוים, הוא החל לפנות אלייך בשאלות תמימות. השאלות התמימות, הפכו לפתע לאמירות בעלות אופי מיני, עד אשר התחלת לחוש לא בנוח. הבהרת לאותו הבחור שאינך מעוניינת לשוחח עמו, אך הוא לא חדל. בעצם, בנסיבות העניין, נראה שהוטרדת מינית באוטובוס. מה תוכלי לעשות במצב כזה?

ראשית – מהי בכלל הטרדה מינית?

הטרדה מינית מוגדרת בחוק למניעת הטרדה מינית, התשנ"ח- 1998. החוק מונה מספר מקרים אסורים, המהווים הטרדה מינית.

• סחיטה באיומים, כאשר האיומים הינם בעלי אופי או גוון מיני. לדוגמא: איום בביצוע אקט מיני ככל שלא תתמלא דרישה מסוימת.

• מעשים מגונים, שאסורים בחוק העונשין, התשל"ז- 1977, מהווה גם עבירה של הטרדה מינית במקביל.

• הצעות חוזרות בעלות אופי מיני, בנסיבות שבהן מי שאליו מופנות ההצעות- מסרב, מהוות הטרדה מינית על פי חוק. עם זאת, האיסור מוגבל למקרים שבהם הצד הניצע, מראה שאינו מעוניין בהצעות.

חשוב רק להדגיש, שכאשר מדובר ביחסים בין עובד למעביד, מטפל ומטופל, סטודנט ומרצה, איש ציבור ואזרח התלוי בו, אין כל רלוונטיות לכך שהצד אליו מופנות ההצעות, יסרב במפורש, משום שבהתקיים מערכת יחסים כפי שתואר, החוק יוצא מנקודת הנחה שאין שוויון בין הצדדים.

• הטרדה מינית, היא גם השפלה או התבטאות מתריסה בעלת אופי מיני. למשל: ללעוג על אדם בשל נטייתו המינית, יכולה להוות עבירה של הטרדה מינית.

מהי הסנקציה הפלילית על הטרדה מינית?

הטרדה מינית היא עבירה פלילית, שהעונש עליה נע בין 4-2 שנות מאסר, בהתאם לנסיבות, ובהתאם לזהות מבצע ההטרדה המינית.

כמו כן, החוק מאפשר גם למי שנפגע מהטרדה מינית, להגיש תביעה אזרחית נגד הפוגע עד לסכום של מאה עשרים אלף ש"ח, וזאת אף מבלי להוכיח את נזקיו.

הוטרדת מינית באוטובוס- מה עושים?

אוטובוס הוא מקום צפוף עם אנשים רבים, ועדים רבים, במקרה של הטרדה מינית באוטובוס, מומלץ לעשות אתל הדברים הבאים:

1. ללכת : ככל שאינך מרגישה בנוח, ויש לך אפשרות פשוט להתרחק מהמטריד, תעשי זאת. כל שכן, כאשר מדובר בהטרדה מילולית.

2. לצעוק : ככל שמדובר במקרה חריג, שלא מתבטא בהטרדה מילולית, אלא במעשים פיזיים, הרי שאחת הדרכים היא לצעוק ולהתעמת עם המטריד. אין ספק שלא אחת מי שחווה הטרדה מינית נבהלת, ומשתתקת. אך ההצעה הזו מופנית למי שלא מפחד\ת פשוט לצעוק, ולהתעמת מילולית עם המטריד בעת הצורך.

3. לצלם : כיום, בעידן הטלפונים החכמים, הצילום שלנו ברגע אמת יכול לשמש ראיה נהדרת גם למשטרה, אם היא תצטרך לאתר את המטריד, וכן, גם כראיה מצוינת בבית המשפט. ככל שישנה אפשרות, אפילו מומלץ להקליט או להסריט את הסיטואציה.

4. לפנות לנהג : אחד הדברים החשובים ביותר במקרה של הטרדה מינית, היא להעיר את תשומת ליבו של הנהג, ולתעד גם את פרטיו, ורצוי גם את מספר הרישוי של האוטובוס. בהמשך, ככל שתוגש תלונה במשטרה ו\או תוגש תביעה אזרחית, פרטי האוטובוס והנהג, והתיאור שמסרתם בפניו, יהיו רלוונטיים מאוד.

5. לקחת פרטים מעדים : האוטובוס הוא מקום הומה, סביר להניח שהיו עדים במקום. אם מתאפשר לכם, תפנו אליהם, תיקחו מהם מספרי טלפון. בעתיד, אולי הם יוכלו להעיד נגד המטריד ולסייע לכם.

6. לפנות למשטרה בהזדמנות הראשונה : הוטרדת מינית? הותקפת מינית? יש לפנות למשטרה בהזדמנות הראשונה. כאשר הצילומים שלכם, והפניה שלכם לנהג האוטובוס, יוכלו לסייע למשטרה במסגרת החקירה. במשטרה, תצטרכו להגיש תלונה ולדווח בפירוט על המקרה. רצוי שתיגשו לתחנת המשטרה יחד עם מכר שיוכל לחזק אתכן.
בנוסף, ניתן גם להתקשר למוקד 100, ולהודיע על האירוע. ניידת משטרה תישלח אליכם בהקדם, ואולי אף תצליח לעצור את המטריד.

7. לפנות לחברת האוטובוסים : מומלץ לפנות גם לחברת האוטובוסים, ולעדכן אותה על ההטרדה המינית. בפניה זו כדאי לצרף את רוב האסמכתאות שלכם. חברת אוטובוסים אחראית, תעביר דיווח ועדכון לנהגיה על הנושא, מה שעשוי לסייע באיתור המטריד.

8. להגיש תביעה אזרחית במקרים מסוימים : כאמור, החוק מאפשר למי שהוטרד מינית להגיש תביעה אזרחית. כמו כן, אם ההטרדה המינית התרחשה באוטובוס, ודיווחתם על כך לנהג והנהג לא סייע לכם, או לחלופין התעלם מפנייתך, אולי כדאי לבחון גם תביעה נגד חברת האוטובוסים, בגין רשלנות.

9. לנהוג בשיקול דעת : חשוב לזכור שלא כל מקרה מהווה הטרדה מינית, ובוודאי לא כל מקרה שבו גבר מתחיל עם אישה באוטובוס, מהווה הטרדה מינית. לכן, תנהגו בשיקול דעת, בנסיבות מסוימות, תקומו ותלכו, בנסיבות אחרות, תצעקו. כלומר, המשמעות של "לנהוג בשיקול דעת", היא לדעת מתי צריך לצעוק, ומתי פשוט לקום וללכת.

עו"ד אמיר מורשתי – סנגור פלילי, בעל ניסיון רב בייצוג נחקרים, חשודים ונאשמים בפלילים, בין היתר: עבירות סמים,  אלימות, עבירות צווארון לבן, עבירות מס, מרמה, הונאה ועוד.

פנייה לייעוץ אישיכדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות:בית.אין באמור בעמוד דלעיל ובכל עמוד אחר באתר זה העוסק בנושא של הטרדה מינית משום המלצה, חוות דעת עדכנית, חוות דעת משפטית, ייעוץ או עצה משפטית ובוודאי שהדברים שנכתבו באתר אינם תחליף לייעוץ משפטי. המסתמך על האמור באתר עושה זאת על אחריותו בלבד.

פנייה לייעוץ אישי עם עו"ד אמיר מורשתי

שם ושם משפחה *

מספר טלפון *

נושא הפנייה

כדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות:מטוס.
פרטי יצירת קשר:

משרד עורכי דין – אמיר מורשתי
רחוב יגיע כפים 2,
בית פיילוט, קומה 2
תל אביב 677786

טלפון: 077-9974772


לייעוץ ראשוני ללא התחייבות:
077-9974772


מידע חשוב נוסף