לייעוץ ראשוני ללא התחייבות:
077-9974772

הטרדה ופגיעה מינית בילדים – לזהות ולטפל

אחד הדברים החשובים ביותר בהתמודדות עם מקרי פגיעה מינית בילדים, הוא לזהות את הפגיעה בזמן ולטפל בילד בעזרת סיוע מקצועי. מה הם הסימנים האפשריים לפגיעה מינית? כיצד יש לטפל בילד? על כך במאמר שלפניכם.

הטרדה מינית

הטרדה ופגיעה מינית בילדים

למרבה הצער, אנו שומעים לא מעט מקרים של פגיעה מינית בילדים. פגיעה מינית יכולה להתבצע הן באמצעות מגע מיני בין המבוגר לילד, והן שלא על ידי מגע, אך על ידי כך שהמבוגר גורם לילד לבצע בעצמו או בחבריו אקט מיני.

על פי סקרים ומחקרים רבים, כ-90% מכלל מקרי התעללות מינית בילדים, מתבצעים על ידי מישהו שהכיר את הילד, ורק 10% על ידי אדם זר לגמרי. מתוך ה-90%, כ-30% נעשים על ידי בני משפחה, כגון הורים, אחים, דודים וכדומה, וכ-60% נעשים על ידי שכנים, מכרים, שמרטפים וכדומה.

ההשלכות החמורות של הטרדה ופגיעה מינית

לפגיעה מינית עשויות להיות השלכות קשות על בריאות נפשו של הילד. ילד שנפגע מינית עלול לחוות קשיים רגשיים, התפתחותיים ואף קוגניטיביים. הוא עשוי לפתח נטייה לחרדה, דיכאון, הסתגרות וקשיים חברתיים. כמו כן, הילד עשוי לפתח דימוי עצמי נמוך, הערכה עצמית ירודה והפרעות אכילה.

בגיל מבוגר יותר, הקשיים הנפשיים עשויים להתפתח לכדי נטיות פסיכופתולוגיות קשות, לרבות נטיות אבדניות. מקרים רבים של התנהגות אנטי-חברתית ושל התמכרות לאלכוהול ולסמים אצל מבוגרים, מקורם בהתעללות מינית שחוו אותם מבוגרים בילדותם.

זיהוי פגיעה מינית אצל ילדים

ניתן לזהות פגיעה מינית אצל ילדים באמצעות שני סוגים עיקריים של סימנים: שינויים פיזיים ושינויים התנהגותיים.

דוגמה לשינויים פיזיים: קשיים בהליכה או בישיבה, תלונות על גירוי או כאב באיברי המין, זיהומים באזורי המין או בדרכי השתן, מחלות מין, בגדים מוכתמים בדם או קרועים. בגיל ההתבגרות המוקדם, היריון יכול להוות אינדיקציה לפגיעה מינית. כמו כן, כאשר הילד חווה נסיגה בהתפתחותו, למשל כאשר הוא חוזר להרטיב אחרי שכבר נגמל, יתכן שמדובר בתסמינים של פגיעה מינית.

דוגמה לשינויים התנהגותיים: סיוטים בלילה, קשיי שינה, הסתגרות, ניתוק חברתי, הימנעות מפגישה עם אנשים מסוימים, התקפי זעם, התקפי חרדה, תוקפנות, שתלטנות, מציצת אצבע לאחר הגמילה, התנהגות מינית שאינה נורמטיבית לבני גילו של הילד, אוננות כפייתית.

הן סימנים פיזיים והן סימנים התנהגותיים אינם מלמדים בהכרח על פגיעה מינית של הילד, אך הם צריכים להדליק נורה אדומה. הורה שנתקל באחד או יותר מסימנים אלה אצל ילדו צריך לנסות לדובב את הילד, ובמקביל לפנות לטיפול מקצועי.

חשוב מאד לפנות בזמן לגורמים מקצועיים שינחו אתכם כיצד לטפל בילד. אבחון וטיפול מוקדם עשויים למנוע השלכות קשות לטווח הארוך, ועשויים להיות ההבדל בין ילד שיסבול בעתיד מקשיים נפשיים רבים, לבין ילד שיצליח להכיל את הפגיעה ולהתמודד בהצלחה עם אתגרי החיים.

הקשבה, אמון ותמיכה נפשית

אחד הקשיים הגדולים של ילד שנפגע מינית, הוא הסוד הגדול שנכפה עליו. לא מעט פעמים, התוקף מזהיר את הילד שלא לספר לאף אחד על מה שקרה, והילד צריך להתמודד לבדו, בנוסף לעצם התקיפה, גם עם סוד גדול ונורא שהוא לא יכול לשתפו עם אף אחד.

משום כך, חשוב מאד שהנכונות של הילד לפתוח את הלב ולספר את הסוד הגדול שלו לא תיתקל בחוסר אמון. ילד שנפגע מינית צריך נפש שתאמין לסיפור שלו ושתביע אמון ותמיכה מלאה במה שהוא מספר ובמה שהוא מרגיש.

עו"ד אמיר מורשתי – סנגור פלילי, בעל ניסיון רב בייצוג נחקרים, חשודים ונאשמים בפלילים, בין היתר: עבירות סמים,  אלימות, עבירות צווארון לבן, עבירות מס, מרמה, הונאה ועוד.

פנייה לייעוץ אישיכדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות:רכב.אין באמור בעמוד דלעיל ובכל עמוד אחר באתר זה העוסק בנושא של הטרדה מינית משום המלצה, חוות דעת עדכנית, חוות דעת משפטית, ייעוץ או עצה משפטית ובוודאי שהדברים שנכתבו באתר אינם תחליף לייעוץ משפטי. המסתמך על האמור באתר עושה זאת על אחריותו בלבד.

פנייה לייעוץ אישי עם עו"ד אמיר מורשתי

שם ושם משפחה *

מספר טלפון *

נושא הפנייה

כדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות:עץ.
פרטי יצירת קשר:

משרד עורכי דין – אמיר מורשתי
רחוב יגיע כפים 2,
בית פיילוט, קומה 2
תל אביב 677786

טלפון: 077-9974772


לייעוץ ראשוני ללא התחייבות:
077-9974772


מידע חשוב נוסף