Criminaldlaw_MainPic הטרדה מינית
Criminaldlaw_MainPic הטרדה מינית
פנייה לייעוץ אישי  הטרדה מינית ברחוב (מדריך משפטי)

  הטרדה מינית היא עבירה נפוצה, שיכולה להתרחש בכל רגע וכלפי כל בחורה, באופנים שונים. כמו כן, הטרדה מינית אינה חייבת להתבצע בחדרי חדרים, והיא יכולה לקרות בכל מקום, גם באופן פומבי – במרחב הציבורי. 

  הטרדה מינית שמתבצעת במרחב הציבורי, כמו רחובות או פארקים, היא שכיחה יותר ממה שניתן לתאר, כאשר מחקרים מראים שכ-80% מהנשים חוו הטרדה במרחב הציבורי. מדובר בנתון מדאיג ביותר, שכן המרחב הציבורי – בו נשים, וגם גברים, מסתובבים בכל שעות היום, אמור להיות בטוח.

  תוכן עניינים

  אז מהי הטרדה מינית ברחוב?

  ראשית, נבין מהי בכלל הטרדה מינית. על פי החוק למניעת הטרדה מינית, כל אחד מסוגי מעשים אלו נחשב כעבירה של הטרדה מינית:

  1. סחיטה באיומים, כאשר המעשה שהנסחט נדרש לעשות הוא בעל אופי מיני.
  2. מעשה מגונה באדם או מעשה מגונה בפומבי.
  3. התייחסות מבזה או משפילה המופנית לאדם ביחס למינו או למיניותו, לרבות לנטייתו המינית.

    פנייה לייעוץ ראשוני ללא התחייבות

   • פרסום תצלום, סרט או הקלטה שמתמקדים במיניות של אדם, כאשר הפרסום נעשה ללא הסכמתו, והוא עלול להשפיל אותו או לפגוע בו.
   • הצעות חוזרות בעלות אופי מיני, המופנות לאדם שהראה למטריד כי אינו מעונין בהצעות האמורות.
   • התייחסויות חוזרות המופנות לאדם, המתמקדות במיניותו, כשאותו אדם הראה למטריד שאינו מעוניין בהתייחסויות האמורות.

   אם כן, הטרדה מינית ברחוב יכולה להיות באופן פיזי, למשל, התחככות לא רצויה או "שליחת" ידיים. עם זאת, חשוב להבין, שהטרדה מינית ברחוב לא חייבת לכלול מגע, והיא יכולה להיות הטרדה מינית מילולית. כגון: שריקות, "מחמאות" מיניות, אמירות לא הולמות, הצעות מגונות, בדיחות בעלות אופי מיני, ועוד.

   בכדי שתתגבש עבירת ההטרדה המילולית, על המוטרד להבהיר למטריד שהוא אינו מעוניין באותן אמירות או התייחסויות מיניות שהופנו כלפיו על ידי המטריד (סעיפים 5 ו-6 שלעיל). לכן, למשל, אמירה או מחמאה חד פעמית שהתבצעה ברחוב, לרוב לא תגבש את העבירה של הטרדה מינית. אך, אם הדבר בוצע באופן תדיר, ולאחר שהמוטרד הבהיר למטריד שהוא לא מעוניין בכך, זו עלולה להיות הטרדה מינית מילולית.

   מה מומלץ לעשות כאשר חווים הטרדה מינית ברחוב?

   הדבר הראשון והחשוב ביותר, הוא לוודא כי אתם מרגישים בטוחים. התרחקו כמה שיותר מהר מהמטריד, ואל תיכנסו אתו לעימות חזיתי. כמו כן, אם ישנם אנשים אחרים ברחוב, רצוי שתסבו את תשומת ליבם, או תזעיקו עזרה, על מנת לקטוע את האירוע.

   לאחר מכן, וככל שניתן, מומלץ מאוד לתעד את אירוע ההטרדה – לצלם, להסריט או להקליט אותו באמצעות הטלפון הנייד. מעבר לכך, מומלץ לאתר עדי ראיה שהיו עדים לאירוע ההטרדה, ולקחת מהם את פרטי הקשר שלהם. אלו, בבוא העת, יוכלו לתת עדות במשטרה ולתרום לחיזוק המקרה. כמו כן, עדים אלו יוכלו אף להעיד בהליך המשפטי כנגד המטריד, ככל שיתקיים.

   הענישה בגין עבירה של הטרדה מינית

   כאמור, הטרדה מינית מהווה עבירה פלילית על פי החוק, ולכן ניתן להגיש כנגד המטריד תלונה במשטרה. את התלונה מומלץ להגיש כמה שיותר סמוך לאירוע ההטרדה שהתבצע. כמו כן, את התלונה מומלץ להגיש בליווי של קרובים, שיודעים על המקרה ויוכלו לתמוך בכם.

   המשטרה תחקור את המקרה, ובתום החקירה,  תתקבל ההחלטה האם להגיש כתב אישום. אם הוחלט להגיש כתב אישום כנגד המטריד, יפתח כנגדו הליך פלילי בבית המשפט. בסיומו של ההליך הפלילי וככל שיורשע, המטריד עלול לעמוד בפני עונשי מאסר על תנאי ועבודות שירות במקרי ההטרדה הקלים יותר. במקרים החמורים, המטריד צפוי אף לעונש מאסר בפועל שנע בין שנתיים לארבע שנים.

   תביעה אזרחית נזיקית

   מעבר להיותה עבירה פלילית, הטרדה מינית מהווה עוולה אזרחית. לכן, ניתן להגיש כנגד המטריד תביעת פיצויים ללא הוכחת הנזק שנגרם למוטרד בעקבות ההטרדה. במסגרת התביעה האזרחית, בית המשפט רשאי לפסוק פיצוי מקסימלי, עד לסכום של 120,000 ש"ח. בכדי לקבל פיצוי גבוה יותר, על התובע להוכיח שנגרמו לו נזקים עקב אירוע ההטרדה, למשל באמצעות מסמכים רפואיים או נפשיים שיגיש במסגרת ההליך.

   בכדי לקבוע את גובה הפיצויים שיפסקו לתובע, בית המשפט מתחשב, בין היתר: באופי ההטרדה, בחומרתה, בהשפעת ההטרדה על הקורבן – באופן גופני ונפשי, בהפסדים כספיים ככל שנגרמו לקורבן, ועוד.

   סיום

   הטרדה מינית ברחוב, היא חוויה קשה ומפתיעה עבור הנפגע. אך, חשוב לדעת שיש כיצד לטפל גם במקרים כאלו. הטרדה מינית מהווה עבירה פלילית וגם עוולה אזרחית, ולפיכך, ניתן לנקוט בשני מסלולי תביעה כנגד המטריד, לבחירת המוטרד.

   חשוב לזכור, שבכדי שתתגבש הטרדה מינית אין חובה שהמטריד יגע בנפגע באופן פיזי, וההטרדה יכולה להתבצע גם באופן מילולי.

   אם עברתם הטרדה מינית ברחוב, ואתם מעוניינים בנקיטת צעדים משפטיים כנגד המטריד, מומלץ לפנות בהקדם לעורך דין מומחה בתחום, שיעזור לכם למצות את הזכויות המשפטיות שלכם.

   *אתר זה עוסק בנושאים של הטרדה מינית CriminaldLaw, מגיש מאמרים משפטיים וניתוח משפטי. יחד עם זאת אין לראות באמור בו כהמלצה, חוות דעת או תחליף לייעוץ משפטי.

   לייעוץ ראשוני חייג 077-8041822 (זמינות 24 שעות)
   פנייה לייעוץ ראשוני ללא התחייבות

    מידע חשוב נוסף