לייעוץ ראשוני ללא התחייבות:
077-9974772

התייחסויות מיניות – מה אסור ומה מותר

אנו שומעים לא מעט על תופעת ההטרדה המינית. מה בדיוק נחשב הטרדה מינית? היכן עובר קו הגבול בין חיזור להטרדה? ומתי פלירטוט הופך להטרדה מינית? על כך במאמר שלפניכם.

הטרדה מינית שוללת את האוטונומיה של המוטרד

"הטרדה מינית היא פגיעה בכבוד האדם, בחירותו, בפרטיותו ובזכות לשוויון. היא פוגעת בכבודו העצמי ובכבודו החברתי של המוטרד. היא משפילה ומבזה את אנושיותו, בין השאר על ידי התייחסות אל האדם כאל אובייקט מיני לשימושו של המטריד. הטרדה מינית שוללת את האוטונומיה של המוטרד ואת שליטתו בגופו ומיניותו, פוגעת בזכותו להגדרה עצמית ופולשת לפרטיותו, וכן מפלה אותו לרעה לעומת אנשים אחרים. הטרדה מינית כלפי נשים גורמת להשפלתן ביחס למינן או למיניותן ומקשה עליהן להשתלב כחברות שוות בעולם העבודה וביתר תחומי החיים, ובכך היא פוגעת בשוויונן"
(מתוך דברי ההסבר להצעת החוק למניעת הטרדה מינית)

ההגדרה של הטרדה מינית

החוק למניעת הטרדה מינית מונה כמה וכמה מקרים הנחשבים הטרדה מינית:

1. סחיטה באיומים, כאשר המעשה שהאדם נדרש לעשותו הוא בעל אופי מיני.

2. מעשים מגונים.

3. הצעות חוזרות בעלות אופי מיני, המופנות לאדם אשר הראה למטריד כי אינו מעונין בהצעות האמורות.

4. התייחסויות חוזרות המופנות לאדם, המתמקדות במיניותו, כאשר אותו אדם הראה למטריד כי אינו מעונין בהתייחסויות האמורות.

5. התייחסות מבזה או משפילה המופנית לאדם ביחס למינו או למיניותו, לרבות נטייתו המינית.

6. פרסום תצלום, סרט או הקלטה של אדם, המתמקד במיניותו, בנסיבות שבהן הפרסום עלול להשפיל את האדם או לבזותו, ולא ניתנה הסכמתו לפרסום.

מה בין חיזור להטרדה

אפשר לומר כי הרבה ואולי אפילו רוב מקרי ההטרדה מינית נופלים תחת סעיפים 3 ו-4. סעיפים אלו מתווים את קו הגבול בין חיזור לגיטימי לבין הטרדה ובין מחמאה לאשה על המראה המצודד שלה לבין הטרדתה.

החוק קובע שני מוטיבים אשר קיומם מגדיר את המעשה להטרדה מינית:

1. הצעה או התייחסות מינית החוזרת ונשנית. 2. האדם שהציעו לו או התייחסו אליו הראה שהוא אינו מעוניין בהצעות או בהתייחסויות הללו.

קחו לדוגמה גבר המציע לאשה בצורה כזו או אחרת לקיים עמו יחסי מין. בפעם הראשונה שהוא מציע – הוא אינו בגדר מטריד. אך אם היא מסרבת להצעתו והוא ממשיך להציע, הוא עלול להיחשב מטריד מינית. זאת משום שלכאורה התקיימו שני התנאים: 1. היא סירבה להצעותיו. 2. הוא חזר והציע שוב.

אותו הדבר לגבי גבר המחמיא לאשה על המראה החיצוני שלה. אם הוא מחמיא לה רק פעם אחת, הוא אינו בגדר מטריד. אך אם היא מראה שהיא איננה מעוניינת במחמאות אלה והוא ממשיך בכל זאת במחמאותיו, הוא עלול להיחשב מטריד מינית. זאת משום שלכאורה התקיימו שני התנאים: 1. היא התנגדה להתייחסויות שלו. 2. הוא חזר והתייחס שוב.

הטרדה מינית – מדרג של מעשים בחומרות שונות

אם נסקור את טווח ההתנהגויות הנחשבות הטרדה מינית, נגלה פער עצום בין שני צדי הסקאלה. בצד אחד נמצא הטרדה מהסוג הקל ביותר: אדם שהחמיא לאשה פעם אחת יותר מדי. אדם כזה אמנם נחשב מטריד, אך דרגת חומרת ההטרדה שלו היא הקלה ביותר. בצד השני, לעומת זאת, ממוקמים 'מעשים מגונים' הכוללים מגע פיזי במקומות אינטימיים. מעשים אלו חמורים בהרבה והם קרובים בדרגת חומרתם לאונס.

משום כך, חשוב להבין כי המושג 'הטרדה מינית' אינו אחיד והעונש על הטרדה מינית משתנה מאד בין מקרה למקרה. כפי שמובא בפס"ד פלונית נ' אלמוני (עע 274/06): "בעניין זה כבר נקבע, כי בגדרו של המושג 'הטרדה מינית' נכללים סוגים שונים של מעשים אסורים וקיימת קשת רחבה של מקרים במדרג חומרה שונה". בית המשפט דן כל מקרה לגופו, וקובע את העונש על פי חומרת הפגיעה במוטרד/ת ועל פי מכלול נסיבות המקרה.

עו"ד אמיר מורשתי – סנגור פלילי, בעל ניסיון רב בייצוג נחקרים, חשודים ונאשמים בפלילים, בין היתר: עבירות סמים,  אלימות, עבירות צווארון לבן, עבירות מס, מרמה, הונאה ועוד.

פנייה לייעוץ אישיכדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות:בית.אין באמור בעמוד דלעיל ובכל עמוד אחר באתר זה העוסק בנושא של הטרדה מינית משום המלצה, חוות דעת עדכנית, חוות דעת משפטית, ייעוץ או עצה משפטית ובוודאי שהדברים שנכתבו באתר אינם תחליף לייעוץ משפטי. המסתמך על האמור באתר עושה זאת על אחריותו בלבד.

פנייה לייעוץ אישי עם עו"ד אמיר מורשתי

שם ושם משפחה *

מספר טלפון *

נושא הפנייה

כדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות:משאית.
פרטי יצירת קשר:

משרד עורכי דין – אמיר מורשתי
רחוב יגיע כפים 2,
בית פיילוט, קומה 2
תל אביב 677786

טלפון: 077-9974772


לייעוץ ראשוני ללא התחייבות:
077-9974772


מידע חשוב נוסף