Criminaldlaw_MainPic הטרדה מינית
Criminaldlaw_MainPic הטרדה מינית
פנייה לייעוץ אישי  צו הרחקה בגירושין: כיצד להתמודד עם תלונת שווא במשטרה?

  אם את מרגישה שבן זוגך מטריד, מסכן אותך, מתעלל בך נפשית או משפיל אותך או את ילדייך, הפתרון לכך הוא צו הרחקה. אבל מה קורה במצב של תלונת שווא?

  האם היא יכולה להוביל עד כדי צו הרחקה ללא סיבה מוצדקת?

  צו הרחקה בגירושין: כיצד להתמודד עם תלונת שווא במשטרה?

  מעמדו המשפטי של צו הרחקה

  צו הרחקה הינו צו קבוע המרחיק את אחד מבני הזוג ממקום מגוריו. צו זה יוגש במעמד שני הצדדים במהלך דיון. הצו יכול להינתן ללא הגבלת זמן, על אף שבפועל לרוב בית המשפט יקבע מגבלת זמן.

  מאחר שמדובר בצו קבוע, הוא לא יינתן בקלות ויהיה צורך להוכיח כי נשקפת לצד מבקשת הצו סכנה ממשית.

  תוכן עניינים

  מהי תלונת שווא?

  הגשת תלונת שווא היא אחת התופעות המכוערות והבזויות בהליכי גירושין. לרוב מדובר בתלונות שקריות אשר מגישות אימהות כנגד אבי ילדיהן, וזאת כדי לקדם את ענייניהן בהליכים המשפטיים בכלל ובסוגיות משמורת וחלוקת זמני השהות בפרט.

  קיימים כמובן מקרים בהם האב הוא מגיש התלונה.

   פנייה לייעוץ ראשוני ללא התחייבות

   הוגשה תלונת שווא כנגדי – מה עלי לעשות?

   לתעד – חשוב לתעד, לצלם ולהקליט כל מפגש ושיחה עם המתלוננת, במקרה בו הוגשה תלונת שווא אחת, ההסתברות להגשת תלונות שווא נוספות היא גבוהה.

   אל תהיו אדישים לכך ואל תמנעו מלהתייחס לתלונת שווא באופן מידי.

   איסוף ראיות – בנוסף לתיעוד, חשוב גם לאסוף ראיות, חשוב לנסות לאסוף כל פיסת מידע התומכת בגרסה שלך, על מנת לבסס מניע ביחס להגשת תלונת השווא. בין היתר חשוב לשמור הודעות סמס או וואטסאפ בעלות תוכן פוגעני.

   בדוק האם הוגשה נגדך תביעת גירושין – במקרה כזה, סביר להניח שתלונת השווא היא מהלך נוסף במסגרת הליכי הגירושין.

   קבל ייעוץ משפטי – גם אם אתה חושב שמדובר באיומי סרק, אל תיקח סיכונים מיותרים שיכולים לעלות ביוקר. גם אם בסופו של דבר, לא תוגש תלונת שווא כנגדך, פנה לעורך דין גירושין שייעץ לך מה לעשות במצבך.

   אתה עלול להיות ניצב בפני הליכים פליליים, הליכים בפני בית המשפט לענייני משפחה והליכים בפני הרווחה בהם חייבים להצטייד בעורך דין על מנת לצלוח אותם.

   אל תאיים ואל תנהג באלימות – שים לב והישמר מכל משמר מליפול למניפולציות רגשיות ומתוכננות מראש ואל תשתמש באלימות מכל סוג שהיא, לרבות איומים באלימות. אל תשכח, שגם הצד השני מתעד הכול.
   תזכור שפעולות אלימות ואיומים מצדך יובילו באופן כמעט וודאי לתלונה מבוססת ראיות כנגדך.

   פעולות אלימות ואיומים מצדך יובילו באופן כמעט וודאי לתלונה מבוססת ראיות כנגדך

   הכי חשוב – לשמור על קור רוח – לא להילחץ מהגשת התלונה ולנסות לשמור על מחשבה הגיונית. רוב האנשים אשר נאלצים להתמודד עם תלונות שווא לא מכירים את מערכת המשפט הפלילית ולא מודעים לשכיחות תופעת תלונת השווא, לכן הם נלחצים במיוחד כשהם נעצרים או מוזמנים לחקירה.

   בנוסף, אל תחשוש לעזוב את הבית. להיות קרוב לאדם שהגיש או מתכנן להגיש כנגדך תלונת שווא עלול ליצור מצב טעון רגשית ואף לגרור תלונות נוספות שיביאו בסופו של דבר להגשת כתב אישום.

   עזיבת הבית אין פירושה איבוד הזכויות בו. להיפך.

   סנקציות בגין שימוש לרעה בצו הרחקה בגירושין

   תופעה פסולה זו מהווה עבירה פלילית של מסירת ידיעה כוזבת לפי סעיף 243 לחוק העונשין והעונש עליה יכול להגיע עד חמש שנות מאסר. ככל שתלונת השווא תידון בפני בית המשפט העבירה תסווג כעדות שקר לפי סעיף 237 לחוק העונשין והעונש עליה יכול להגיע עד תשע שנות מאסר.

   אם יוכח כי הצו הוצא לשווא, בית המשפט יהא מוסמך לפסוק פיצויים כספיים לטובת האדם שנפגע מהצו, כגון: הוצאות משפט והוצאות לטובת אוצר המדינה, וזאת אף מבלי שהתבקש לכך על ידי הצד שנפגע.

   בסיכומו של דבר, ראוי שבני זוג ינהלו את הליך הגירושין בהגינות וימנעו מלנקוט בפעולות פליליות שיהפכו את הגירושין למלחמה לא הוגנת. עם זאת, חשוב להדגיש, תלונות שווא למתן צו הרחקה הינן תלונות שכיחות הפוגעות בהליך המשפטי.

   ככל שיש חשש שמי מבני הזוג עומד להגיש תלונת שווא, תפעל באופן מידי ואל תשכח לצלם, לתעד ולשמור על קור רוח, כי על ידי התנהלות נכונה, האמת תצא לאור.

   * האמור לעיל מנוסח למקרה בו אישה מגישה תלונת שווא, אך מתייחס למקרה שעלול להתבצע ע"י גבר או אישה.

   *אתר זה עוסק בנושאים של הטרדה מינית CriminaldLaw, מגיש מאמרים משפטיים וניתוח משפטי. יחד עם זאת אין לראות באמור בו כהמלצה, חוות דעת או תחליף לייעוץ משפטי.

   לייעוץ ראשוני חייג 077-8041822 (זמינות 24 שעות)
   פנייה לייעוץ ראשוני ללא התחייבות

    מידע חשוב נוסף