Criminaldlaw_MainPic הטרדה מינית
Criminaldlaw_MainPic הטרדה מינית
פנייה לייעוץ אישימה ההשלכות הצפויות למי שעבר עבירת סמים בצבא?

עבירות סמים נחשבות לעבירות שכיחות יחסית בחיי האזרחות שאף לא תמיד מוגש בגינן כתב אישום.

מה ההשלכות הצפויות למי שעבר עבירת סמים בצבא?

בשונה מכך, המדיניות הצבאית נוקשה בהרבה כלפי חיילים שעברו עבירת סמים במהל שירותם הצבאי. מה ההשלכות הצפויות ועם מה תידרשו להתמודד?

תוכן עניינים

מדיניות העמדה לדין בצה"ל

כל חייל שעובר עבירת סמים לכאורה, נתון לטיפול וענישה במסגרת הצבאית וזאת גם אם העבירה נעברה בנסיבות אזרחיות. המדיניות הצהלית לא מגלה סבלנות כלפי חיילים החשודים בשימוש בסמים. בתוך כך המשטרה הצבאית עורכת מפעם לפעם ובאופן אקראי מבצעי אכיפה לאיתור חיילים שמשתמשים בסמים.

חייל שיתגלה חיובי בתום הבדיקה ייעצר ויובהל לחקירה במצ"ח אשר בסופה וכמעט באופן אוטומטי, יוגש  נגדו כתב אישום לבית הדין הצבאי. במקרים בהם נתפס הסם עצמו, אזי תבוצע שקילה של הסף על מנת לקבוע אם מדובר בהחזקה לשימוש עצמי או בכמות בעלת אופי מסחרי.

עם זאת, לאחרונה ובשל תיקון החוק, נקבע כי במקרה בו נתפס חייל, בנסיבות אזרחיות בלבד, משתמש בסם מסוג קנביס בכמות קטנה מגרם אחד, אזי לא תהיה הצדקה בהגשת כתב אישום לבית הדין הצבאי בעניינו וכי ניתן יהיה להסתפק באזהרה ובטיפול משמעתי בלבד.

פנייה לייעוץ ראשוני ללא התחייבות

תיקון החוק כאמור, לא יחול במקרה בו נתפס הסם כשהוא מוכן לשימוש, למשל מגולגל בתוך סיגריה (ג'וינט). כמו כן, התיקון לא יחול כאשר מדובר בעבירת סמים חוזרת. או אם נגד החייל יש אישומים נוספים, כגון סירוב לבדיקת סמים בניגוד לצו קש"ב.

מעצר עד תום ההליכים בעבירות סמים בצבא

ראיות בדבר ביצוע עבירת סמים בצבא, מקימות ככלל עילת מעצר צבאית ייחודית אשר מטרתה הרתעתית וכן מניעת הסכנה לציבור שכרוכה בנאשם. על כן, במקרה של עבירות סמים התביעה הצבאית עותרת ככלל לבקשת מעצר עד תום ההליכים במתקן כליאה צבאי אשר עשוי להימשך מספר חודשים.

לעומת זאת, על פי תיקון החוק כאמור, חייל שנתפס בנסיבות אזרחיות משתמש באופן חד פעמי בסם מסוג קנביס והוא אינו במהלך של כוננות מבצעית ולא בסמוך לחזרה ליחידה אז לא יובא למעצר במתקן כליאה צבאי.

כמו כן, במקרים בהם הנאשם שוחרר משירות צבאי בשל התמכרות לסמים, ניתן לשחררו בהסכמה ממעצר לצורך השתלבות בתוכנית טיפול וגמילה. בית הדין הצבאי ייפקח על תהליך הגמילה כאשר השחרור ממעצר מותנה בהגבלות שונות  כגון:

  1. מעצר בית לילי
  2. הפקדת רישיון נהיגה אזרחי
  3. ערבויות כספיות בהתאם לנסיבות העניין

מדובר בחלופת מעצר שתכליתה שיקומית. הדבר מותנה ברצון כן ואמיתי מצד הנאשם להיגמל מסמים. ובתנאי כמובן שהדבר לא נועד להשיג התחמקות ממעצר. כמו כן, לא יהיה ניתן להגיע להסדר שיקומי אם השימוש בסמים התרחש בנסיבות מחמירות, כגון בזמן פעולה מבצעית או במקרים של עבירות סמים מסוג סחר, תיווך או אספקה.

בכל הנוגע לענישה בעבירות סמים, ככלל התביעה הצבאית דורשת להשית עונש מאסר בפועל בכליאה ממשית. ולצד זאת גם עונש מאסר על תנאי שיחול בחיי האזרחות. פסילת רישיון נהיגה אזרחי והורדה מכל דרגה.

בכל הנוגע לרישום פלילי אזי הדבר אכן יותיר כתם וירבוץ הלאה גם לחיי האזרחות.  עם זאת, משך הזמן בו ירבוץ הרישום הפלילי בחומרת העונש שבית הדין הצברי גזר. כך שעונש מאסר בפועל שאינו עולה על 2 חודשים מזכה ברישום פלילי מופחת אשר נמחק לחלוטין בתום 5 שנים. במקרים בהם נגזר עונש חמור מכך, הרישום הפלילי ירבוץ שנים רבות אך ניתן למחוק זאת באמצעות הליך חנינה מול נשיא המדינה.

סיכום

על עבירות סמים בשירות הצבאי עלולים לשלם מחיר כבד. אם אתם חשודים בעבירה או במקרה בו התבקשתם לעבור בדיקת סמים, עימדו על זכותכם להיוועץ עם עורך דין פלילי מומחה בעבירות סמים בצבא.

*אתר זה עוסק בנושאים של הטרדה מינית CriminaldLaw, מגיש מאמרים משפטיים וניתוח משפטי. יחד עם זאת אין לראות באמור בו כהמלצה, חוות דעת או תחליף לייעוץ משפטי.

לייעוץ ראשוני חייג 077-8041822 (זמינות 24 שעות)
פנייה לייעוץ ראשוני ללא התחייבות

מידע חשוב נוסף